Татарстанда Җиңү диктанты яздылар

2024 елның 27 апреле, шимбә

«Тарихи хәтер» федераль проекты кысаларында 26 апрельдә Татарстанда Бөек Ватан сугышы вакыйгалары темасына халыкара тарихи диктант узды. Җиңү диктантын бөтен республика буенча 293 ачык мәйданчыкта яздылар.

Балтач муниципаль районында, мәсәлән, быел чара ике мәйданчык оештырылды. Чарада тыл хезмәтчәне, 91 яшьлек Зөлхәбирә Шәрәфетдинова да катнашты. Ул өйдә «Наз» халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгенең социаль хезмәтләрен алучы булып тора.

Казанда Җиңү диктантын ТР хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова да язды.

«Бүген солдатларыбызның сугыш батырлыкларын истә тоту, тарихи хәтерне һәм гореф-гадәтләребезне саклау бик мөһим. «Җиңү диктанты» акциясе тарихны яхшырак белергә, ул коточкыч сугыш турында дөреслекне сакларга һәм Совет халкының батырлыгы турында истәлекне сакларга ярдәм итә», – дип билгеләп үтте министр.