Ветеран Эльмира Зарипова белән сугыш еллары турындагы хатирәләре белән уртаклашты

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

Татарстан Республикасы хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова Лидия Горбунова белән очрашты. Өстәл артында бу көчле рухлы әби үз тормышы һәм сынаулары турында сөйләде.

Лидия Горбунова 1923 елның 31 августында Алабуга районының Танайка авылында туа. Дүрт яшендә ул әти-әнисен югалта һәм олы апасы тәрбиясендә үсә. 1941 елда, Алабуга китапханә техникумын тәмамлаганнан соң, Мәскәү китапханә институтына юллама ала, әмма барлык планнарны сугыш боза.

Лидия Горбунова Мамадыш шәһәрендә китапханә мөдире булып эшли, Казан янында окоплар казый, ә аннары үз теләге белән армиягә китә. 1942 елда ул Кызыл Армиягә чакырыла һәм Көнчыгыш фронтта сугыш юлын үтә. Авиация полкында кораллау буенча мастер булып хезмәт итә, авыр ир-ат эшен башкара. Өч ел ярым армиядә хезмәт иткәннән соң, 1945 елның ноябрендә Лидия Горбунова «Японияне җиңгән өчен» медале белән туган авылына кайта.

Лидия Горбунова күрше егетенә кияүгә чыга. 1964 елда алар уллары белән Алабугага кайталар, анда Лидия Горбунова үзәк балалар китапханәсендә эшли.

Лидия Горбунованың ире һәм улы вафат була, ә оныгы Мәскәүгә күченә. Хәзер олы яшьтәге хатын-кыз ялгыз яши һәм өйдә социаль хезмәтләр ала.

Үзенең казанышлары өчен Лидия Горбунова II дәрәҗә Ватан сугышы ордены, «Японияне җиңгән өчен» медале, «Хезмәт ветераны» медале, Җиңү көненә юбилей медальләре белән бүләкләнә. Лидия Горбунова – Алабуганың мактаулы гражданы. 100 яшендә булуына карамастан, Лидия Горбунова тормыш сөючәнлеген саклап кала.