Спас районының иҗади гаиләләре өлкән яшьтәге кешеләрне үз эшләре белән таныштыра

2024 елның 19 апреле, җомга

Татарстан Республикасының Спас өлкәннәр һәм инвалидлар өчен интернат-йортында «Талантларга бай гаилә» дигән гадәти булмаган акция старт алды. Ул Россиядә Гаилә елына багышланган. Үзара хезмәттәшлекнең яңа форматы интернат-йортта яшәүчеләрнең Спас районы һәм Болгар шәһәренең иҗади гаиләләре белән очрашуларын күздә тота.

Беренче кунак район үзәк хастаханәсенең ашыгыч ярдәм фельдшеры Татьяна Борисова булды. Аның әнисе Наталья Кириллова, сүз уңаеннан, интернат-йортта шәфкать туташы булып эшли. Татьяна Борисова изолоннан ясалган чәчәкләр күргәзмәсе, фоамираннан яктырткычлар, үз куллары белән ясалган альбомнар, открыткалар, чәч бизәкләре һәм башка күп нәрсәләр әзерләгән иде.

Акцияне Болгардан үзмәшгуль Светлана Зверева дәвам итте. Ул күргәзмә өчен бисердан бижутерия алып килде, беләзекләр, алкалар, муенсалар һәм башка бизәнү әйберләре ясау техникасы белән уртаклашты. Интернат-йортның тәрбияләнүчеләре һәм хезмәткәрләре кулдан эшләнгән әйберләрне бик теләп карадылар, осталарның һәм аларның гаилә әгъзаларының иҗатына сокландылар.

Инициатива татарстанлыларның иҗади сәләтләрен үстерүгә, гаиләләрдә иҗади традицияләрне ныгытуга ярдәм итәргә тиеш.