«Кайгырту» приютында тәрбияләнүчеләр виртуаль экскурсиядә Алтын боҗра шәһәрләрендә булдылар

2022 елның 1 августы, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Алексеевск районының «Кайгырту» балалар һәм яшүсмерләр өчен социаль приютында «Алтын боҗра шәһәрләре» дигән виртуаль экскурсия узды.

Приют тәрбиячесе Марина Анисимова балаларны борынгы рус шәһәрләренең «Алтын боҗра» туристик маршруты буенча урнашкан истәлекле урыннары белән таныштырды.

Экскурсия барышында тәрбияләнүчеләр Россиянең Алтын боҗрасына кергән борынгы шәһәрләрнең истәлекле урыннары белән таныштылар, «Россиянең Алтын боҗра» туристик маршрутын булдыручы Юрий Бычков турында белделәр.

Балалар урта гасыр атмосферасына чумдылар – виртуаль сәяхәт видеофильм күрсәтү белән бергә барды, шуңа күрә алар Сергиев Посад – «Россиянең уенчык башкаласы» урамнары буйлап уздылар, Бөек Ростов шәһәренең кремлендә була алдылар.

Балаларга Ярославль, Владимир, Суздаль, Кострома, Иваново кебек шәһәрләр дә күрсәтелде.

Балалар Россия декоратив-гамәли иҗатының иң яхшы үрнәкләрен күрделәр – чигүчеләр, агач һәм сөяктән кисеп ясау осталары, рәссамнар, эмаль өстендә рәсем ясау, шулай ук лак миниатюралары һәм зәркән сәнгате осталарының искиткеч эшләрен күрделәр. Приютта тәрбияләнүчеләр Алтын боҗраның борынгы шәһәрләре илебез тарихында аерым урын алып торуын белделәр, чөнки нәкъ менә биредә бөек империягә әверелгән бердәм рус дәүләте урнашкан.

Алар экскурсия шәһәрләренең тарихи һәм мәдәни мирасы турында күп яңалыклар белделәр, борынгы рус архитектурасы шедеврлары, Россия тарихы һәм мәдәниятенең уникаль һәйкәлләре белән таныштылар.

Виртуаль экскурсия кызыклы булды.

Әлбәттә, Алтын боҗра шәһәрләренә тарихи һәйкәлләрне үз күзләрең белән күрү, архитектура, сәнгать белән хозурлану, борынгы рус осталарының иконаларын күрү өчен килергә кирәк.