Халыкара инвалидлар көненә багышланган брифингта хәйриячеләр Адель Загретдинов һәм Далия Гайнанова катнашты

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Адель Загретдинов – «Дарим ангелам радость» АКБО һәм мөмкинлекләре чикләнгән балаларга ярдәм итү буенча «Сила в детях» Хәйрия фонды җитәкчесе, «Әтиләр берлеге» Республика иҗтимагый оешмасы рәисе.

Адель Линарович сүзләренә караганда, хәйрияче булырга аны шәхси тарих этәргән. Хәйрияченең улы – мөмкинлекләре чикләнгән бала.

«Мин мөмкинлекләре чикләнгән балаларның әти-әниләренең төрле тернәкләндерү үзәкләренә еш килүен күрдем. Шуңа күрә 2014 елда мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен «Сила в детях» дигән Хәйрия фонды ачарга карар кылды. 2016 елда без социаль хезмәтләр белән тәэмин итүчеләр реестрына кердек. Хәзерге вакытта безнең Татарстанда 5 тернәкләндерү үзәге бар: икесе – Казанда, Чистайда, Лениногорскида һәм Түбән Камада», – дип уртаклашты Адель Загретдинов.

Адель Загретдинов билгеләп үткәнчә, «Сила в детях» Хәйрия фондының төп эшчәнлеге – балаларны тернәкләндерү. 2021 елда үзәктә 3,5 меңнән артык бала тернәкләнү узган. «Фонд эшчәнлегенең башка юнәлеше – грантлар. 2020-2021 елларда без социаль әһәмиятле проектларны гамәлгә ашыруга 20 млн сумнан артык акча җәлеп иттек», – дип ассызыклады хәйрияче.

Адель Загретдинов Лениногорскида инклюзив мәйданчык ачырга планлаштыра.

Далия Гайнанова – Казан шәһәре Думасы депутаты, мөмкинлекләре чикләнгән балалар һәм яшүсмерләрне гармонияле үстерү буенча «Все для детей» автономияле коммерцияле булмаган хәйрия оешмасын гамәлгә куючы.

«Тимурга 12 яшь. Аның авыр ДЦП формасы. Миңа проблема белән очрашырга туры килде – аның селәгәй ага. Шулай, мин күкрәк өчен алъяпкыч , боди тегә башладым. Мондый кием кешеләргә бик кирәк икән», – диде Далия.

Казан шәһәре Думасы депутаты Далия Гайнанова ике әһәмиятле проектның инициаторы: уңайлы мохит булдыру һәм «Социаль няня». «Илсур Метшин белән очрашуда мөмкинлекләре чикләнгән балаларның әти-әниләре Казан мэрына көн саен каршылашырга туры килгән проблемалар турында сөйләделәр: уңайлы мохит булмау, спорт объектлары мондый балаларны кабул итәргә бик үк әзер түгел. Кыскасы, без популяр навигаторларда уңайлы мохит буенча такталар ясый башладык», – дип билгеләде Далия Гайнанова.

Проект ярдәмендә тормыш эшчәнлеге чикләнгән кешеләр урынның уңайлы мохит таләпләренә ни дәрәҗәдә туры килүен алдан күрә алалар. Хәзерге вакытта тирә-як мохит картасын булдыру буенча эш дәвам итә. Шәһәрдә 257 социаль өлкә объекты тикшерелде.

Моннан тыш, Далия Гайнанова инициативасы буенча «Социаль няня» проекты кысаларында мөмкинлекләре чикләнгән балалар тәрбияләүче 74 ялгыз әнигә ярдәм күрсәтелә.

ТР Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры Эльмира Зарипова хәйриячеләргә рәхмәт белдерде һәм аларның энтузиазмы, аерым ихтыяҗлары булган балаларга карата булган мәхәббәтләре соклануга һәм хөрмәткә лаек, дип билгеләп үтте.