Алексеевск интернат-йорты – зур тату гаилә

2024 елның 8 апреле, дүшәмбе

Алексеевск районы өлкәннәр һәм инвалидлар өчен интернат-йортында социаль хезмәтләр алучылар бер зур тату гаилә булып яши. Монда үз традицияләр, гадәтләр бар, үзара аңлашу һәм хөрмәт хөкем сөрә.

Көз-кыш айларында интернат-йортта яшәүчеләр ял бүлмәсендә җыелалар һәм яңалыклар белән уртаклашалар, тормышның төрле мәсьәләләре буенча киңәшләшәләр, аларның һәркайсы туганнарының фотоларын күрсәтә, гаилә белән бергә ял итү һәм хезмәт традицияләре, гаилә кичке ашы әзерләү һәм бәйрәмнәрне бәйрәм итү, бүләкләр бирү традицияләре турында сөйли. Җәй көне барысы бергә беседкада җыелалар, эскәмияләрдә утыралар, табигать матурлыгына сокланалар, балык тотарга күлгә төшәләр. Яз көне интернат-йорт территориясе чәчәк бакчасына әверелә – чәчәкләр утыртырга бөтен состав белән чыгалар.

Бу зур гаилә эчендә Рамил һәм Марина Вәлиевлар гаиләсе туган. Интернат-йорт җитәкчелеге алар өчен барлык кирәкле җиһазлар һәм техника белән аерым иркен бүлмә бүлеп биргән. Һәр көн Вәлиевлар урамга чыгалар, бергәләп тәмле ризык әзерлиләр. Алар фильмнар карарга яраталар, пластилинография белән шөгыльләнәләр, рәсем ясыйлар, шашка уйныйлар, кроссвордлар чишәләр, яраткан попугайларын карыйлар.

Вәлиевләр үз тормышыңда яңа бүлекне башларга беркайчан да соң түгел, ди.