Республикада өлкәннәрне өйләренә барып карау дәвам итә

2024 елның 22 марты, җомга

Ел саен Балтач районында «Наз» халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгенең өй бүлеге белгечләре 80 яшьтән өлкәнрәк ялгыз һәм ялгыз яшәүче гражданнарны өйләренә барып барлыйлар. Бу чара «Демография» милли проектының «Өлкән буын» федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында үткәрелә. Йортларга йөрүләр авыл җирлекләре, газ хезмәтләре вәкилләре һәм гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре белән берлектә үткәрелә.

Өлкән буын вәкилләре борчылмасын өчен, аларга визитның максатын аңлаешлы итеп аңлаталар, кешенең үз-үзенә ничек хезмәт күрсәтүе, аңа хуҗалыкта кем ярдәм итә, ул барлык социаль түләүләрне вакытында аламы, яшәү шартлары нинди булуы турында сораулар бирәләр. Әгәр өлкән яшьтәге гражданның туганнары һәм якыннары эштә мәшгуль яки башка шәһәрдә яшиләр һәм аны карый алмыйлар икән, белгечләр һичшиксез социаль хезмәткәр ярдәмен тәкъдим итәләр һәм өйдә хезмәт күрсәтү шартларын аңлаталар.

Йортларга йөрү кысаларында янгын-профилактика эше алып барыла, автоном янгын хәбәрчеләренең, газ җиһазларының эшчәнлеген тикшерү башкарыла.

Мондый чаралар Татарстанның башка районнарында да үткәрелә. Мәсәлән, 21 мартта Тукай районы Князевский авыл җирлеге территориясендә йортларны әйләнеп чыгу үткәрелде. Комиссия составына социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге, газ хезмәте һәм күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактика эше бүлеге вәкилләре керде.