"Хыял" приютында балаларны патриотик тәрбияләү белән шөгыльләнәләр

2018 елның 7 ноябре, чәршәмбе

Патриотик тәрбия буенча эш программасы уңаеннан  Аксубайның "Хыял" балалар һәм яшүсмерләр социаль приютында тәрбияләнүчеләр "Без хәтерлибез. Без горурланабыз" чарасына чакырылдылар.

Чара Бөек Ватан сугышы герое Филипп Мазилин истәлегенә багышланган иде.

Балалар Александр Матросовның батырлыгын кабатлаган герой турында бик күп кызыклы мәгълүмат алды. Бу батырлыгы өчен Филипп Мазилин Советлар Союзы Герое исеменә тәкъдим ителгән, әмма югары командованиесе аны Ленин ордены белән бүләкләгән.

Әлеге чарада Филипп Николаевич В. И. Лаврентьевның оныгы катнашты, ул балаларга Аксубай районы делегациясе составында Гомель өлкәсенең Мормаль авылында герой күмелгән урында булуы турында сөйләде.

Якташлар үз геройларын хөрмәт итә. Кама Тамагы штп үзәк мәйданында Аксубайда Советлар Союзы герое Филипп Мазилинга стела куелды, бистә урамнарының берсе аның исеме белән аталган.