Чананы җәйдән, арбаны кыштан әзерлә: «Өмет» үзәгендә Яңа елга әзерләнә башладылар

2022 елның 2 августы, сишәмбе

Биектау районының «Ступеньки вверх» иҗат һәм интеллектны үстерү үзәге «Чананы җәйдән әзерлә!» проектын гамәлгә ашыра башлады.

Үзәк карамагындагылар сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән өлкәннәр белән бергә мамыктан яңа ел уенчыклары ясыйлар.

Проект Мәскәүнең «Милли традицияләрне саклау өчен мамык уенчыклары мануфактурасы» проектының курчак осталарының онлайн мастер-класслары нигезендә оештырылган.

Проектны тормышка ашыруда ТР Биектау районындагы «Өмет» халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәгенең көндезге төркемендә катнашучылар да кушылды.

Шулай итеп, «Ступеньки вверх» үзәге директоры урынбасары Валентина Фомичева мамык уенчыкларын ясау буенча мастер-класс үткәрде.

Беренче дәрескә катлаулы булмаган вариантларның берсе сайланган иде, әмма аны ясауга да 2,5 сәгать вакыт киткән.

Вакыт сизелмичә дә үтеп китте, катнашучылар уенчыклар ясау процессы белән мәшгуль иде. Чараны оештыручылар мастер-классларны даими рәвештә үткәрергә һәм Яңа ел бәйрәмнәренә мамык уенчыклар коллекциясен ясарга планлаштырыла.