Ишегалды уеннарын кабат кайтарырга кирәк!

2018 елның 22 июне, җомга

Уен – ул тулы мәгънәдә феномен. Башка бернинди эшчәнлек тә кеше тормышында мондый әһәмияткә ия түгел. Ул кешегә тәрбия алырга һәм аны үстерүгә ярдәм  итә, ә балага үз үзен танырга мөмкинлек бирә, холык формалашуда мөһим роль уйный.

Күп кенә замана балалары ишегалды уеннарының кагыйдәләре белән таныш түгел. Уеннарны үткәрү традицияләре югалып, ә кайбер иң кызыклы һәм гадәти булмаган уеннар бөтенләй дә юкка чыгып бара, ди белгечләр.

Югары Ослан муниципаль районындагы “Өмет утрауы” халыкка комплексы социаль ярдәм күрсәтү үзегенең белгечләре җәйге чорда традиция буенча, “Ишегалды уеннары” технологиясе уңаеннан социаль ярдәм алучы балалар өчен спорт чаралары оештыра. Балалар әлеге уеннарда бик теләп катнаша, викториналарда үзләренең тапкырлыкларын күрсәтә.

Чираттагы чара Печищи авылында җиһазланган спорт мәйданчыгында узды. Уеннарда   үзәктә социаль ярдәм алучы балигъ булмаган 15 бала катнашты, ди оештыручылар.

“Ишегалды уеннары” технологиясен куллану  бала-чаганың тормышын үзгәртергә мөмкинлек бирәчәк: яшүсмерләр арасында булган  рәхимсезлекне бетерүгә, бала шәхесен төрле яклап үстерүгә, командада лидерны ачыкларга ярдәм итә, гаделлек, батырлык, түземлелек кебек әхлакый сыйфатлар тәрбияли” , - ди социаль эшләр буенча белгеч Евгения Каина.