июль, 2017 ел
чәршәмбе

Эчкечелекне профилактикалау һәм өлкән яшьтәгеләр арасында сәламәт яшәү рәвешен формалаштыру максатыннан Менделеевск "Өмет Яры" социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге хезмәткәрләре Менделеевск районында тематик буклетлар өләште, шулай ук хәмер зыяны турында әңгәмә үткәрде.

"Веста" гаилә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү үзәге психологы Наталья Емельянова социаль ярдәм алучы 15 бала арасында ачык дәрес үткәрде.

Соңгы мәгълүматларга килгәндә, Яр Чаллы халыкны эш белән тәэмин итү үзәгендә рәсми рәвештә 1248 эшсез кеше теркәлгән. Бу үткән атна белән чагыштырганда 25 кешегә азрак. Республика башкаласы Казанда исә рәсми рәвештә 4137 кеше эшсез дип саналган.

Статистик мәгълүматларга караганда, 2017 нчы елның 25 нче июль көненә республиканың халыкын эш белән тәэмин итү үзәкләрендә 13 062 эшсез кеше теркәлгән. Бу узган атнага караганда 91 кешегә азрак. Шулай итеп, Татарстанда эшсезлек дәрәҗәсе 0,63% күрсәткечен тәшкил итте.

Чирмешән районында гомер итүче озак еллар тракторист булып эшләгән, Бөек Ватан сугышында катнашканның тол хатыны Яшина Мария Платоновна "Мәрхәмәтле йөрәк" халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәгенә мөрәҗәгать итте.

"Ишегалды уеннары” технологияләре кысаларында "Веста" гаилә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү үзәге педагогы Ольга Тугашова социаль ярдәм алучы 12 бала өчен "Спорт уеннары" рекреацион дәресе үткәрде.

“Шатлык” приютында “Бергә булдырабыз” проектын тормышка ашыру кысаларында “Үзем булдырам, үзем эшлим” юнәлеше буенча  балаларны  киемнәрен ремонтларга өйрәтү максатыннан мәктәп яшендәге балалар белән “Киемнәрне ремонтлау” дип аталган практик эш узды.

Профилактика субъектлары вәкилләре, Кайбыч районы "Өмет" социаль хезмәт күрсәтү үзәгенең гаилә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлекчәсе социаль педагогы һәм психологы, балигъ булмаганнар эшләре буенча инспекторлар Зур Кайбыч, Зур Подберезьенский, Ульянковск һәм Молькеевский авыл җирлекләренә рейд оештырды.

Түбән Кама "Балкыш" балалар һәм яшүсмерләр өчен социаль приютында социаль ярдәмгә мохтаҗ балигъ булмаганнар өчен "Поход к Сладкому дереву" дип исемләнгән чара уздырылды.