Татарстанда социаль приютларда тәрбияләнүчеләр арасында шигырь укучылар конкурсы игълан ителде

2018 елның 7 ноябре, чәршәмбе

Татарстан балалар һәм яшүсмерләр социаль приютларда тәрбияләнүчеләр арасында "Туган тел" шигырь укучылар конкурсы республикада 2018 елның ноябрь-декабрь айларында уза.

Конкурсны оештыру комитетына Татарстан  Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының "Республика ресурс үзәге» ДКУ, Татарстан  Мәдәният министрлыгы вәкилләре керә.

Конкурсның максаты туган тел традицияләрен яңарту һәм талантлы балаларны ачыклау.

Конкурсның бурычлары:

- балалар һәм яшүсмерләр арасында нәфис укуны популярлаштыру;

- әдәби әсәрләргә уңай эмоциональ мөнәсәбәт тәрбияләү (шул исәптән шагыйрьләр-якташларыбыз әсәрләренә дә);

- балаларда һәм үсмерләрдә сәнгатькә мәхәббәт, сәләт үстерү.

Конкурста катнашучылар нәфис әдәбият әсәрләрен (шигырьләр, проза) яки авторлык әсәрләрен (1 әсәр) тәкъдим итә. Чыгыш өчен 5 минуттан артык вакыт бирелә. Әсәр телен катнашучы үзе сайлый. Чыгышлар вакытында музыкаль ярдәм, декорацияләр, костюмнар кулланылырга мөмкин.

Беренче этап (сайлап алу) 2018 елның 1-9 ноябрендә Татарстан  муниципаль районнарында (шәһәр округларында) мәдәният учреждениеләре, социаль яклау идарәләре (бүлекләре) белгечләрен, җәмәгать оешмалары вәкилләрен (вәкилләр төркемен) конкурсның финал этабында катнашу өчен оешма вәкилләрен (вәкилләр төркемен) ачыклый торган жюри базасында оештырыла. Жюри чыгышларга бәя бирә һәм бер җиңүчегә икенче (финал) этабына сайлап куя.

Учреждениенең икенче (финал) этабында катнашу өчен 2018 елның 15 ноябренә кадәр Республика ресурс үзәгенә беренче этапта 1 урын алган катнашучы гаризасын җибәрәләр. Адрес: rrc.org@bk.ru "Шигырь укучылар конкурсы" тамгасы белән.

Конкурста барлык параметрлар буенча иң күп балл җыйган өч катнашучы җиңүче дип санала.

Конкурс үткәрү сораулары буенча консультацияләрне координатор – Татарстан  Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының "Республика ресурс үзәге" ДБО координаторыннан алырга мөмкин: 420107, Казан шәһәре, Петербург урамы, 40 йорт.

Тел./факс: (843) 236-48-50.

E-mail: rrc.org@bk.ru ("Шигырь укучылар конкурсы" тамгасы белән).